Kde najdeme zajímavosti?Na internetu existuje mnoho stránek, které se zabývají sociálními sítěmi nebo Facebookem. Mezi nejzajímavější stránky, zaměřené čistě na Facebok, patří Facebok magazín, který najdeme na adrese http://facemag.cz/. Dozvíme se zde aktuality ze světa Facebooku, tipy a triky, novinky a spoustu jiných zajímavých článků o této sociální síti. Mezi další stránky, kde si můžeme přečíst aktuální zprávy ze světa Facebooku, ale i jiných sociálních sítí, patří http://www.cnews.cz/. Kromě novinek týkajících se internetu zde najdeme i aktuální zpravodajství a zajímavosti o počítačích, hardwaru i softwaru, mobilních telefonech atd.

Facebook přihlásit se je jednoduchá záležitost a otázka deseti sekund. Facebook přihlášení můžete provést přes náš web.

Filmy o Facebooku

Protože je Facebook.com obrovským fenoménem, o kterém se často mluví v médiích a používá ho velké množství lidí z celého světa, bylo na téma této sociální sítě natočeno i několik filmů. Mezi nejlepší z nich patří film The Social Network, který má velmi vysoké hodnocení i na ČSFD.cz, kde je dokonce v žebříčku prvních tří set nejoblíbenějších filmů. The Social Network byl natočen roku 2010 známým americkým režisérem Davidem Fincherem (natočil např. filmy jako Sedm, Klub rváčů nebo Podivuhodný příběh Benjamina Buttona)  na motivy knihy Bena Mezricha. Jedná se o životopisné drama, které popisuje okamžiky, kdy vznikal Facebook.com. Ve filmu hraje mimo jiných také známý zpěvák a tanečník Justin Timberlake.

Z českých snímků pak stojí za zmínků krátký klip s názvem Facebook.cz vs. realita, který zábavnou formou upozorňuje na rizika této sociální sítě.

Facebook a politici

Vzrůstající obliby této sociální sítě si samozřejmě všimli i představitelé politických stran a tak spousta z nich má kromě internetových stránek také svůj profil na Facebooku, na kterém tak mohou snadno komunikovat se svými stávajícími i potencionálními voliči, psát svoje myšlenky a názory atd. Mezi nejaktivnější politiky, kteří mají na Facebooku velké množství přátel patří např. poslanec za ČSSD Zdeněk Škromach, který často zveřejňuje nové statusy. Pokud jde o politické strany, tak všechny velké strany v České republice mají svoji facebokovou stránku, díky níž mohou lépe komunikovat se svými příznivci. Mezi ty s největším počtem příznivců patří TOP09, jejíž předseda Karel Schwarzenberg je mimořádně oblíbený hlavně u mladší generace, která tráví na Facebooku nejvíce času. Na druhém místě je pak Česká pirátská strana, u které je velká většina příznivců mladšího věku. Následuje ODS a zajímavé je, že mnohem více příznivců na Facebooku mají pravicové strany, zatímco ty levicové příliš oblíbené nejsou. Souvisí to hodně s věkem uživatelů Facebooku, protože mladší lidé více inklinují k pravici a tak logicky i na Facebooku mají pravicové strany více příznivců. Obecně je pak Facebook.com čím dál silnějším nástrojem v politické kampani a jednotlivé strany jsou si toho dobře vědomy a tak tuto sociální síť čím dál víc využívají ve svých předvolebních kampaních. Velkou roli hrál Facebook také při nedávné volbě nového českého prezidenta. Obrovské množství lidí na něm podpořilo kandidaturu Vladimíra Franze, který se tak i díky Facebooku dostal do širokého povědomí mnoha lidí a díky velké snaze mnoha dobrovolníků, kteří pro něj sbírali podpisy  se nakonec účastnil prezidentské volby, kde získal téměř sedm procent hlasů.

Facebook a televizní vysíláníMnoho televizních pořadů využívá propojení s Facebookem a uživatelé této sociální sítě tak mohou díky Facebooku např. pokládat otázky nebo ovlivňovat podobu těchto pořadů. Mezi nejznámější TV pořady, do kterých mohou vstupovat lidé i přes Facebok, patří Hyde Park, který vysílá ve večerních hodinách zpravodajská stanice ČT 24. Hyde Park je moderním interaktivním pořadem, do něhož mohou diváci vstupovat nejen prostřednictvím telefonického spojení nebo smsek, ale i přes sociální sítě a to jak Facebook.com, tak Twitter, Skype nebo YouTube. Dalším televizním pořadem, který má na Facebooku velké množství fanoušků, jsou Otázky Václava Moravce. Pokud jde o televizní kanály, tak mezi ty nejpopulárnější na českém Facebooku patří stránky hudební televize Óčko, které mají kolem 330 tisíc fanoušků. Stránky Óčka umožňují např. požádat si o písničku na přání, hlasovat v různých anketách nebo se účastnit soutěží o atraktivní ceny. Kromě internetových stránek se tak facebookový profil stal naprostou samozřejmostí, bez které se už žádná moderní televize neobejde a to platí pro všechny televize, včetně těch pro nejstarší generaci – facebookovou stránku má i Šlágr TV, která je oblíbená hlavně u důchodců.

Facebook a reklama

Nedílnou součástí Facebooku byla, je a bude také reklama. I když mnoho lidí může reklama spíš obtěžovat a vadit jim, nic není zadarmo a tak abychom se mohli na Facebok přihlašovat zdarma, reklama je prostě jednou z věcí, bez kterých se tato síť neobejde. Reklama na Facebooku je velmi účinným nástrojem a využívá ji stále větší množství inzerentů. Na rozdíl od některých jiných typů reklamy, ta facebooková umožňuje cílit reklamní sdělení přímo na vybrané konkrétní typy uživatelů a může tak být mnohem účinnější. Na druhou stranu, reklama na Facebooku není zdaleka tak agresivní a nepříjemná jako u jiných stránek, kde se nám zobrazuje třeba přes celou obrazovku apod. Pokud si chceme sami zadat reklamu, tak nejdříve klikneme na odkaz Vytvořit reklamu, který najdeme v menu na levé straně Facebooku. Objeví se nám formulář, do kterého vyplníme na co chceme reklamu vytvořit. Na výběr máme z více možností – můžeme zadat reklamu na stránku, kterou spravujeme, na aplikaci, událost nebo místo. Dalším krokem je výběr toho, co přesně chceme udělat – získat více hodnocení To se mi líbí, propagovat příspěvky na stránce nebo můžeme využít rozšířených možností. Dalším krokem je pak tvorba samotné reklamy, pro kterou můžeme využít už existující příspěvek na dané stránce, nebo vytvořit úplně novou reklamu. Součástí je titulek, hlavní text a obrázek. Hned pod tím vidíme náhled reklamy, jak bude ve finální verzi vypadat. Následuje volba okruhu uživatelů, na které tuto reklamu cílíme. Můžeme si zde vybrat jednak umístění a to jak zemi, stát, nebo město či obec, dále pak věkové rozmezí uživatelů, pohlaví, ale i zájmy. Po pravé straně se nám pak ukazuje kolik uživatelů touto reklamou oslovíme (Okruh uživatelů). Posledním krokem je cena kampaně a její časový plán. Zde si sami stanovíme náš rozpočet, kolik za tuto reklamní kampaň chceme utratit a také na jakou dobu. A úplně posledním, závěrečným krokem, kdy už máme vše hotovo je kliknutí na tlačítko Kontrola reklamy, čímž zároveň potvrdíme náš souhlas s podmínkami a pravidly Facebooku.

Ve kterých zemích se na Facebook přihlásit nelze

Zatímco u nás v Česku už bereme možnost přihlásit se na Facebook.cz jako samozřejmost, na světě existuje pár zemí, ve kterých je tato sociální síť zakázaná a jejich obyvatelé tak k Facebooku nemají přístup. Mezi takové země patří (resp. patřily) např. Sýrie, Írán, Vietnam nebo Čína. A samozřejmě také Severní Korea, kde se ovšem drtivá většina lidí nedostane ani k internetu jako takovému, natož k Facebooku. Jinak byl v minulosti v některých zemích Facebook.cz dočasně zablokovaný – např. v Egyptě v roce 2011 během velkých nepokojů došlo na pár dní k zablokování této sítě. Jednu dobu byl Facebook blokovaný také v Pákistánu a to kvůli jedné skupině, kterou islámský svět považoval za urážlivou. Facebook bývá často blokován také např. ve školách nebo na pracovištích – tam je to ale celkem pochopitelné a zaměstnavatelé logicky nechtějí, aby jejich podřízení trávili místo práce čas na sociálních sítích. Stejně tak bývá často přístup na Facebook zablokovaný na školních počítačích.Facebook obecně je nejblokovanější doménou na světě – na dalších místech jsou (podle žebříčku z roku 2011) ostatní sociální sítě, jako je My Space, YouTube, Twitter atd.

Tyto stránky nejsou oficiální webovou prezentací společnosti Facebook a mají pouze informativní charakter.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!